Nasze mieszkania i domy, małe i duże, są częścią majątku, który przyczynia się do wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa. Warto zatem zadbać o nie, zanim staniemy w obliczu sytuacji ich zagrożenia czy utraty. Według Komisji Nadzoru Finansowego nie można dokładnie określić ile domów i mieszkań jest w Polsce ubezpieczonych. Według danych szacunkowych jest ich prawdopodobnie jedynie około 30%.
Prawdopodobnie tak mała liczba ubezpieczonych jest rezultatem braku wyobraźni i mylnego przeświadczenia, że wykupienie polisy to duży koszt i kolejny zbędny wydatek. Tymczasem składka nie przekracza kilkuset złotych rocznie. Jej wysokość zależy od różnych czynników. Do najważniejszych z nich należą:
Metraż nieruchomości i standard. Te dwie cechy wpływają na szacowaną wartość rynkową mieszkania lub domu. Z kolei wartość ta warunkuje koszty, jakie w przypadku zniszczenia pokryje ubezpieczenie. Dlatego nie warto zaniżać żadnej z tych wielkości, aby obniżyć składkę, ponieważ niższa opłata oznacza niższą kwotę odszkodowania. Zakres ubezpieczenia. Firmy ubezpieczeniowe proponują szeroki wybór szkód, przed którymi można ubezpieczyć mieszkanie czy dom. Oprócz najpopularniejszych, takich jak skutki działań żywiołów: powodzi i wichur, a także pożarów i kradzieży, można ubezpieczyć się chociażby przed zniszczeniami spowodowanymi przez upadek drzewa, masztu, lampy itp. Można również poszerzyć zakres polisy o ubezpieczenie OC, wypłacane wówczas, gdy to my przyczynimy się do zniszczenia cudzego mienia na przykład w wyniku zalania. Jest opcją szczególnie przydatną dla właścicieli mieszkań. Coraz częściej firmy ubezpieczeniowe oferują także pakiety wspomagające, które zapewniają pomoc specjalistów w przypadku awarii. Ta forma jest szczególnie przydatna dla właścicieli domów wolnostojących, którzy nie są objęci pomocą techniczną spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych. Czasu, na jaki podpisujemy umowę oraz formy płatności. Aby przyciągnąć i zatrzymać klientów oraz, aby docenić klientów długoletnich, firmy proponują upusty i rabaty. Ważne jest także, aby opłacać składki terminowo, co pomoże uniknąć nieprzyjemności takich jak dodatkowe opłaty czy wygaśnięcie ubezpieczenia.Kiedy ubezpieczenie jest konieczne? Bezwzględny obowiązek ubezpieczenia nieruchomości dotyczy osób, które korzystają z kredytów hipotecznych. Wówczas polisa jest gwarancją bezpieczeństwa zarówno dla kredytobiorcy jak i dla banku. Osoba zaciągająca kredyt musi opłacić ubezpieczenie zanim otrzyma dofinansowanie i dokonać cesji prawa do polisy. W praktyce oznacza to, że do czasu spłacenia zadłużenia, w przypadku niepomyślnych okoliczności pieniądze z odszkodowania przejdą na własność banku.
Tak naprawdę jednak warto ubezpieczyć swój majątek nie tylko wtedy, gdy wymaga tego bank, ale dla własnego spokoju również wtedy, gdy nieruchomość została zakupiona jedynie z naszych funduszy.
Oprócz zainteresowania tym, co zostanie objęte ubezpieczeniem, warto zainteresować się, w jakich przypadkach odszkodowanie nam nie przysługuje. Niestety często nie zwracamy uwagi na te informacje. Dlatego warto skorzystać z porady profesjonalistów, którzy pomogą dobrać ofertę odpowiednią do naszych potrzeb. Dzięki temu wydamy pieniądze z korzyścią dla własnego bezpieczeństwa, ale i bez niepotrzebnego nadwerężania budżetu domowego.