Myślenie w lipcu o wysokich kosztach ogrzewania może wydawać się absurdalne. Niemniej jednak dobrze zawczasu wziąć pod uwagę zalety termomodernizacji budynku, bo ciepłe miesiące wakacyjne to najlepszy moment na wykonanie termoizolacji. Dzięki inwestycji w izolację wykonaną zgodnie z najlepszymi technologiami ubytek energii cieplnej w sezonie grzewczym – który trwa w Polsce prawie pół roku – może spaść o około 10–15%, wpływając zauważalnie na poprawę domowego budżetu.
O ciepłą zimę zadbaj latemPrawidłowe docieplenie budynku to nie tylko oszczędność energii potrzebnej do ogrzania budynku i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska, ale również zapewnienie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza w upalne dni. Dodatkowe zauważalne korzyści to zmniejszenie niekorzystnych ruchów powietrza, będących przyczyną przeciągów, wyciszenie budynku oraz wyeliminowanie kondensacji pary wodnej, będącej częstym powodem pojawiania się w pomieszczeniach pleśni i grzybów. Biorąc pod uwagę zalety termomodernizacji budynków, jednoznacznie można stwierdzić, że taka inwestycja się po prostu opłaca. Warto więc zaplanować ją z odpowiednim wyprzedzeniem, zwłaszcza że optymalna temperatura dla prac ociepleniowych wynosi od 5 do 25 st. Celsjusza, a opady atmosferyczne nie sprzyjają tego typu zajęciom. Nie warto więc zwlekać do czasu, gdy niskie temperatury staną się dotkliwie odczuwalne.
Nieocenione źródło oszczędnościZdaniem Przemysława Kalinki, eksperta ds. funduszy unijnych Polskiej Zielonej Sieci, w budynkach mieszkalnych kryje się największy potencjał oszczędności energii w Polsce. Przeciętnie polska rodzina wydaje dziś na energię ponad 15% swojego budżetu. W latach 2014–2020 Polska otrzyma od Unii Europejskiej około 8 mld euro na gospodarkę niskoemisyjną, czyli wszystkie projekty pozwalające na mniejsze straty energii oraz zwiększenie produkcji energii z odnawialnych źródeł (w tym budowa niewielkich instalacji odnawialnych źródeł energii, np. przydomowych farm wiatrowych oraz termoizolacja budynków).
Pieniądze z Unii na docieplenie budynków mieszkalnychW ramach regionalnych programów operacyjnych (RPO) każde województwo mogło zaproponować własny podział środków przeznaczonych na termomodernizację i instalację odnawialnych źródeł energii. W nowej unijnej perspektywie finansowej regiony przeznaczą na ten cel blisko 4,5 mld euro. Znaczącą zmianą jest umożliwienie finansowania termomodernizacji budynków będących w zarządzaniu spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, a nawet osób prywatnych. Dotychczas spółdzielnia mieszkaniowa mogła wziąć pieniądze z RPO na instalację odnawialnych źródeł energii czy termomodernizację własnej siedziby, ale nie budynków mieszkalnych będących w jej zarządzaniu. Pieniądze mogły być przeznaczone jedynie na ocieplenie czy wymianę instalacji w budynkach użyteczności publicznej. Biorąc pod uwagę, że aż 45% energii w Polsce zużywa budownictwo, z czego 32% budynki mieszkalne, trudno nie docenić znaczenia tych zmian.