Stosunkowo wysokie ceny mieszkań w porównaniu z przeciętnymi zarobkami sprawiają, że wielu młodych ludzi nie stać na zakup własnego M. Rozwiązaniem, ułatwiającym wystartowanie „na swoim”, mają być programy państwowej pomocy zakupu mieszkania. W 2007 roku ruszył pierwszy program rządowego dofinansowania: „Rodzina na Swoim”. Choć cieszący się zainteresowaniem wśród młodych Polaków, nie spełnił jednak wszystkich pokładanych w nim nadziei. Dlatego, po dokonaniu pewnych zmian, w styczniu bieżącego roku wystartowała nowa zmodyfikowana wersja programu – „Mieszkanie dla Młodych”.
Do którego banku po kredytW ciągu pół roku funkcjonowania programu zaszły już pewne zmiany. Zwiększyła się liczba banków, które udzielają w ramach programu kredytów. Na dzień dzisiejszy jest to 11 instytucji: PKO BP, Pekao, Alior Bank, BOŚ, BPS, Getin Noble Bank, SGB, BGŻ, Euro Bank, Deutsche Bank, Bank Millenium. W gronie tym planuje znaleźć się jeszcze pod koniec lipca BZ WBK, który zapowiada bardzo atrakcyjną ofertę. Biorąc pod uwagę, że pierwsze miesiące obowiązywania programu były czasem dogrywania przez instytucje procedur, dostosowywania nowych systemów, można przypuszczać, że niedaleka przyszłość zaowocuje zintensyfikowanymi działaniami oraz dynamicznymi zmianami w tym obszarze.
Rosnące zainteresowanie programemDodatkowo, ze względu na stale rosnącą popularność, sytuacja programu MdM może z czasem ulec zmianie. Wprawdzie do końca czerwca kredytobiorcy złożyli wnioski w kwocie około 150 mln PLN, co stanowi jedynie 25% środków przeznaczonych na program w bieżącym roku, jednak należy pamiętać, że z dnia na dzień wzrasta zarówno świadomość wśród młodych o samym programie, jak i dostępność nieruchomości spełniających warunki oraz konkurencyjność oferowanych przez banki kredytów. Potencjalni beneficjenci zdają sobie sprawę, że zainteresowanie tym obszarem może wzrosnąć w zaskakującym tempie, dlatego wolą składać wnioski już teraz. Przedsmakiem takich działań zabezpieczających jest zarezerwowanie przez BGK już 35 mln środków przeznaczonych na MdM w roku przyszłym oraz 2 mln z puli na rok 2016.
Kto skorzysta z pomocyPomimo tego, że Mieszkanie dla Młodych funkcjonuje od ponad połowy roku, wiele osób nie zna jego podstawowych założeń. Najważniejszą informacją, która pozwala na zakwalifikowanie do programu jest złożenie wniosku o dofinansowanie najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym kupujący ukończył 35 lat. Jeśli o dopłatę ubiega się małżeństwo, liczy się wiek osoby młodszej. Potencjalny nabywca musi ubiegać się o mieszkanie na rynku pierwotnym po raz pierwszy, nie może – także na innej drodze nabycia – być właścicielem domu jednorodzinnego lub mieszkania, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest mieszkanie lub dom jednorodzinny oraz właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jedno mieszkanie.
Większe wsparcie dla rodzin z dziećmiO dofinansowanie w ramach MdM mogą ubiegać się małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dziecko oraz single, ale wyższe dofinansowanie – w wysokości 15% – uzyskają rodziny z co najmniej jednym dzieckiem. Single oraz małżeństwa bezdzietne otrzymują 10% dofinansowania. Dodatkowe wsparcie – w formie spłaty części kredytu – przewidziane jest dla rodzin z przynajmniej trójką dzieci. Szczególne warunki względem takich rodzin wyraża również wielkość nabywanej nieruchomości. Dla rodzin posiadających co najmniej troje dzieci limity maksymalnej powierzchni zostały powiększone o dodatkowe 10 mkw. Standardowo powierzchnia użytkowa mieszkania kwalifikującego się do programu może wynieść do 75 mkw (85 mkw dla rodzin z trójką dzieci). Dofinansowanie ze strony państwa dotyczy jednak jedynie kwoty odpowiadającej wartości 50 mkw powierzchni lokalu. W ten sam sposób wygląda dopłata do domu jednorodzinnego. Jego powierzchnia nie może jednak przekroczyć 100 mkw (110 mkw).
Limity na ceny mieszkańNależy również pamiętać, że MdM obejmuje wyłącznie nieruchomości z rynku pierwotnego lub zbudowane we własnym zakresie, a udzielany przez bank kredyt musi zostać zaciągnięty co najmniej na 15 lat, w kwocie stanowiącej minimum 50 proc. ceny zakupu mieszkania. Poza ograniczeniami wielkości powierzchni ważna jest również cena metra kwadratowego. Maksymalna stawka uzależniona jest od wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia obowiązującego na danym terenie i ulega zmianie. Trzeci kwartał funkcjonowania programu przyniósł zmianę limitów cenowych jedynie w województwie pomorskim, gdzie nastąpiła niewielka obniżka. W pozostałych regionach sytuacja pozostała taka sama jak do końca czerwca. Dokładne informacje o limitach oraz szczegółowe informacje na temat programu dostępne są na stronie internetowej www.mieszkaniedlamlodych.com